Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Догляд за садом – весняні роботи в саду

Дата: 03.04.2025 16:21
Кількість переглядів: 24

Фото без опису

Весна — ключовий період для догляду за садом, адже від правильних дій у цей час залежить здоров'я дерев, кущів і майбутній врожай. Цьогорічна зима в Україні доволі нетипова — температура не опускалася нижче -12°С. До того тепла погода на початку березня стала закликом для садівників для початку робіт. Садівники вже провели перші обробки мідними препаратами на кісточкових культурах, щоб запобігти моніліозу та іншим поширеним хворобам. Але всі загрози ще попереду. Тому необхідно захистити сади в поточному сезоні.

Фото без описуНайперші загрози, які необхідно проконтролювати в ранньовесняний період – це зимуючі стадії шкідників та хвороб: яйця червоного плодового кліща, зеленої яблуневої попелиці, деякі види щитівок (комоподібна, сливова та інші), медяниць пробуджуються після зимової діапаузи вже за температури +7-8°С, а з настанням +12+14 °С починається період активної шкодочинності весняних поколінь.

Фото без описуОпале листя та муміфіковані плоди можуть бути первинним джерелом поширення грибкових та вірусних хвороб для плодових культур. Обов’язково потрібно збирати та утилізувати опале листя, муміфіковані плоди та бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, таких як парша та борошниста роса,  а також лялечки і гусінь листкомінуючих молей. Щоб знезаразити опале листя, після збору врожаю його варто обробити 5% або 7% розчином карбаміду, в результаті чого відбувається пришвидшення мінералізації опалого листя. Розпушення ґрунту в пристовбурових колах завглибшки 15-20 см знищує личинок пильщиків та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.

Фото без описуБагато шкідників і збудників хвороб рослин перезимовують на ослаблених гілках. Тому під час весняної обрізки плодових дерев видаляйте відмерлі і ушкоджені гілки, виносьте їх з саду. Зрізи зачищайте і замазуйте садовим варом або олійною фарбою на натуральній оліфі.

Фото без описуПерші обробки проти хвороб варто провести контактними мідьвмісними препаратами. Це дозволить знешкодити паршу та первинну інфекцію. Слід врахувати, що на кісточкових культурах такі обприскування потрібно проводити раніше, ніж на зерняткових, оскільки вони відновлюють вегетацію першими.

Фото без описуЩодо шкідників, Вами вже ж проведено ефективний захисний прийом ранньовесняна «обмивка» крони препаратами на основі олій, що створило на поверхні кори плівку, що спричиняє удушення зимуючих стадій шкідників: яєць червоного павутинного кліща, яблуневої попелиці і інших.

Навесні груші, сильно потерпають від медяниці, яка при температурі +12 °С починає відкладати яйця.

Із фази «зеленого конуса» починаємо боротися із квіткоїдами, брунькоїдами, попелицями.

А от для кісточкових культур значна проблема – моніліоз. Проти нього варто провести внесення мідьвмісних препаратів, коли дозволяє температурний режим.

Фото без описуНаступну обробку як проти шкідників, так і проти хвороб виконують при масовому розпусканні бруньок. Обприскують препаратами згідно Державного переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. У фенофазу утворення суцвіть («рожевий бутон») проводять обробку проти личинок, що відроджуються: листокруток, жуків-довгоносиків, попелиць, несправжніх гусениць пильщиків, мінуючих молей, щитівок та несправжніх щитівок, а також проти збудників хвороб.

Фото без описуНаступне обприскування пестицидами проводять відразу після закінчення цвітіння проти гусениць, які пошкоджують листя, попелиць, щитівок, медяниць, кліщів та хвороб. Для цього використовують інсектицидно-фунгіцидні суміші.

Обробку проводять у суху безвітряну погоду. Використовуйте засоби індивідуального захисту (рукавички, маску). Чергуйте препарати, щоб уникнути звикання шкідників.

Фото без описуНавесні рослинам потрібен заряд поживних речовин для активного росту. Органічні та мінеральні добрива (азотні, фосфорні, калійні) допоможуть покращити розвиток дерев і зміцнити їхній імунітет:

Основне підживлення (квітень - початок травня) стимулює розвиток коріння та бутонів. Комплексні добрива (NPK — азот, фосфор, калій) сприяють розвитку кореневої системи та цвітінню. Чудово працюють Нітроамофоска, Суперфосфат. Їх вносять під час набрякання бруньок і появи перших листочків.

Підживлення під час цвітіння (травень) сприяє зав’язі плодів. Фосфорно-калійні добрива (P, K) – покращують цвітіння, сприяють зав’язуванню плодів. Зазвичай використовуються Монофосфат або Сульфат Калію. Удобрення саду цими препаратами проводиться в період активного цвітіння.

Не змішуйте азотні добрива з вапном або деревним попелом, це призводить до нейтралізації ефекту). Дотримуйтеся рекомендованого дозування, щоб не спалити коріння. Кращий ефект дає поєднання мінеральних і органічних добрив (гумати, перегній).

Розпушування ґрунту, покращує доступ повітря до кореневої системи, руйнує ґрунтову кірку, що утворюється після зимових опадів, а також допомагає зберегти вологу та сприяє активному росту дерев і кущів. Виконується після того, як ґрунт просохне, але ще зберігає вологість.

Мульчування захищає коріння від пересихання та перегріву, різких змін температури навесні, пригнічує ріст бур'янів, покращує структуру ґрунту, збагачуючи його органічними речовинами. Проводиться після розпушування та внесення добрив (квітень - початок травня), коли земля достатньо прогріється, щоб уникнути затримки росту рослин. Для цього використовуються:

  • Перегній, компост підживлює рослини, запобігає вимиванню корисних речовин.
  • Солома, сіно добре утримує вологу, але може містити насіння бур’янів.
  • Тирса, кора, деревна стружка розкладається довше, збагачує ґрунт органікою.
  • Деревний попіл плюс трава захищає від шкідників, містить корисні мікроелементи.

Шар мульчі повинен бути 5-10 см для ефективного захисту. Відстань до стовбура зазвичай складає 5-10 см, щоб уникнути загнивання кори. Потрібно періодично оновлювати шар мульчі, додаючи свіжий матеріал.

Весняний догляд за плодовими деревами навесні створює основу для міцного здоров'я саду, стимулює активний ріст і розвиток рослин, підвищує їхню стійкість до хвороб і шкідників, а головне — гарантує щедрий і якісний врожай.

 

 

Державний фітосанітарний інспектор

Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області             Лариса  БІЛОКІЗ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь