Проєкти Міністерства економіки України щодо реалізації ветеранської політики
Щодо надання послуг ветеранам
Для сприяння у працевлаштуванні та соціальній інтеграції ветеранів на системній основі забезпечено надання адаптованого під конкретну людину комплексу послуг, щодо:
- пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні на постійне місце роботи, зокрема за рахунок програм сприяння зайнятості з наданням роботодавцям компенсації витрат за працевлаштування як зареєстрованих безробітних, так і людей, які шукають роботу, з відкритого ринку;
- надання можливості проходження професійного навчання (підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації), отримання ваучера для проходження навчання за власно обраним напрямом;
- залучення до тимчасової зайнятості через організацію громадських та інших робіт тимчасового характеру, суспільно корисних робіт;
- сприяння самозайнятості шляхом залучення до грантових програм з розвитку або створення власного бізнесу;
- надання інформаційних, консультаційних та профорієнтаційних послуг;
- призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до норм чинного законодавства тощо.
У центрах зайнятості обслуговування зазначених осіб здійснюється кар’єрними / спеціалізованими кар’єрними радниками, які, за потреби, можуть надати психологічну підтримку.
Комплексний підхід в обслуговуванні ветеранів допомагає їм визначитися з вибором майбутньої цивільної професії, скласти ефективне резюме, навчитися правильно шукати роботу, підготуватися до співбесіди з роботодавцем.
Надання роботодавцям компенсації витрат за облаштування робочого місця працівника з інвалідністю
Мета програми – посилити зацікавленість роботодавців до працевлаштування людей з інвалідністю і, в свою чергу, надати можливість обмежено придатним громадянам повернутися до активної зайнятості та соціалізуватися.
Для отримання компенсації витрат, роботодавцю після облаштування робочого місця для працівника з інвалідністю, необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем своєї діяльності та подати відповідну заяву.
Розмір компенсації залежить від групи інвалідності працівника:
для І групи – не перевищуватиме 15 розмірів мінімальних заробітних плат (на 01 січня календарного року, в якому приймається таке рішення) та становить 106,5 тис. грн;
для ІІ групи – не більше 10 розмірів мінімальних заробітних плат та становить 71 тис. гривень.
Будь-які вимоги до мінімального розміру компенсації не встановлено.
Для отримання такої компенсації заявку можна подати онлайн (https://www.dcz.gov.ua/employer/choiceprofit) або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості.
Надання роботодавцям компенсації 50 відсотків фактичних витрат на оплату праці
Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 10.02.2023
№ 124, якою встановлено, що роботодавцям компенсуються 50 відсотків фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (8 000 гривень), за працевлаштування строком не менше ніж на один рік (тривалість виплати компенсації становить шість місяців), зокрема учасників бойових дій.
Для отримання такої компенсації заявку можна подати онлайн (https://www.dcz.gov.ua/employer/choiceprofit) або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості.
Навчання за ваучером для підтримання конкурентоспроможності на ринку
На підставі ваучера здійснюються: перепідготовка за робітничою професією; підготовка за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутих за іншою спеціальністю; підготовка на наступному рівні освіти (крім третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) та наукового рівня вищої освіти); спеціалізація; підвищення кваліфікації.
Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На сьогодні – 30280 грн.
Навчання за ваучером здійснюється за 60 спеціальностями
та 95 робітничими професіями.
Для отримання ваучера заявку можна подати онлайн (https://dcz.gov.ua/profnavch/voucher) або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості.
Навчання за ваучером дозволить ветеранам отримати нову професію/спеціальність або підвищити кваліфікацію за раніше отриманою професією/спеціальністю.
Професійне навчання учасників бойових дій
та осіб з інвалідністю внаслідок війни
Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни мають можливість незалежно від рівня їх освіти пройти підготовку за робітничими професіями, перепідготовку та підвищення кваліфікації.
Навчання здійснюється за 98 робітничими професіями та понад 400 освітніми програмами підвищення кваліфікації. Перелік професій та програм підвищення кваліфікації для професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни розміщено на офіційному веб-сайті Державного центру зайнятості (https://dcz.gov.ua/profnavch/ubdptu/choice).
Навчання здійснюється у 8 закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, які знаходяться у містах Львів, Івано-Франківськ, Рівне, Одеса, Полтава, Дніпро, Суми, Харків.
Учасники бойових дій, які проходять навчання в закладі освіти, що розташований не за місцем проживання (перебування), та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи (не більше однієї особи), забезпечуються місцем проживання на період навчання та їм компенсуються витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку.
Для отримання ваучера заявку можна подати онлайн (https://dcz.gov.ua/profnavch/ubdptu) або особисто звернутися в найближчий центр зайнятості.
Гранти для ветеранів та членів їхніх сімей
На сьогодні в Україні з метою підтримки підприємницької ініціативи учасників бойових дій запроваджено державну програму фінансової грантової допомоги ветеранському бізнесу, яка реалізується відповідно до Порядку надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу” (із подальшими змінами та доповненнями).
Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей (далі - отримувач) у формі грантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Метою надання гранту є створення або розвиток власного бізнесу отримувачем, а також забезпечення зайнятості населення та створення нових робочих місць.
Розмір гранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його суми запиту та не перевищує:
- для члена сім’ї у разі зобов’язання створити:
одне робоче місце – до 250 тис. гривень включно;
два робочих місця – понад 250 тис. і до 500 тис. гривень включно.
- для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни у разі зобов’язання створити:
одне робоче місце – до 250 тис. гривень включно;
два робочих місця – понад 250 тис. і до 500 тис. гривень включно;
чотири робочих місця – понад 500 тис. і до 1000 тис. гривень включно.
Після отримання гранту отримувач зобов’язаний працевлаштувати найманих працівників на умовах, визначених Порядком.
Для отримання гранту в сумі від 500 тис. до 1000 тис. гривень включно учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни повинні бути зареєстровані як фізична особа - підприємець не менше 36 місяців до моменту подання заяви на отримання гранту.
Гранти у розмірі до 500 тис. гривень включно фінансуються за рахунок коштів гранту. Додатково отримувач може дофінансувати проект за власні кошти. Гранти понад 500 тис. і до 1000 тис. гривень включно надаються за умови співфінансування отримувачем у такому співвідношенні: 70 відсотків вартості проекту – за рахунок гранту, не менше 30 відсотків – за рахунок коштів отримувача (власних або кредитних).
Гранти надаються для покриття витрат на провадження господарської діяльності за такими напрямами:
придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, що не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання гранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього АТ “Ощадбанк” відповідно до договору застави);
закупівля ліцензійного програмного забезпечення (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру гранту);
закупівля свійських тварин, птиці та бджіл, молодняка тварин та птиці, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 70 відсотків розміру гранту);
послуги з маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру гранту);
орендна плата за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою, які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру гранту);
плата за оренду обладнання (такі витрати повинні становити не більше 30 відсотків розміру гранту);
придбання на умовах лізингу обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру гранту);
використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
Подати заяву на отримання гранту для ветеранів та членів їхніх сімей, можна за інтернет-посиланням: https://diia.gov.ua/services/grant-dlya-veteraniv-ta-chleniv-yihnih-simej.
За консультаціями щодо отримання гранту для ветеранів та членів їхніх сімей можна звернутися в найближчий центр зайнятості або до контакт-центру Державної служби зайнятості: у Telegram, Facebook Messenger, на “гарячу лінію” за номером: +380 (800) 600 288.
3. Контакти Міністерства економіки України:
вул. М. Грушевського, 12/2, місто Київ
телефон тел. (044)200-47-53, факс (044)253-63-71
телефонна “гаряча лінія” (044) 596-67-66 щоденно з 09:30 до 12:00 та
з 14:00 до 16:45
сайт: http://www.me.gov.ua,
соціальні мережі:
https://www.facebook.com/mineconomdev/;