Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД - ЛЮДЯМ З ІНВАЛІДНІСТЮ: НАЛЕЖНЕ МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА БЕЗБАР’ЄРНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

Дата: 04.12.2024 09:53
Кількість переглядів: 49

Фото без опису

У червні 2024 року на конференції держав-учасниць Конвенції про права людей з інвалідністю, яка відбулася в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, українська делегація зазначала:

- Більше ніж два роки повномасштабної війни росії проти України спричинили стрімке зростання кількості людей, які мають інвалідність. І ця інвалідність має іншу природу, ніж у часи до війни: насамперед вона виникає внаслідок бойових дій і ворожих обстрілів мирних українських міст. За два роки кількість людей з інвалідністю зросла на 300 тисяч - на 10%, - тому зараз ми не просто маємо продовжити будувати інклюзивне суспільство, - ми маємо робити це надзвичайно швидко і враховувати контекст війни.

З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, який щороку відзначається на початку грудня, соціальному аспекту безбар’єрності, тобто розбудові інклюзивного суспільства та інтеграції людей з інвалідністю, приділяється першочергова увага на державному рівні.

У Головному управлінні Пенсійного фонду області питання дотримання прав людей з особливими потребами перебуває на постійному контролі та забезпечується в межах компетенції.

Насамперед – це здійснення у встановленому чинним законодавством порядку матеріального забезпечення зазначеної категорії осіб у вигляді пенсій, соціальних допомог, надбавок і підвищень.

Як свідчить аналіз, на Полтавщині частка осіб з особливими потребами у загальному контингенті пенсіонерів становить нині близько 16 %. За різними законодавчими актами соціальну допомогу (пенсії) отримують 65,6 тис. осіб з інвалідністю. Середній розмір пенсійної виплати таких людей становить нині 5274 грн.

В умовах сьогодення доречним буде виокремити кількість осіб з інвалідністю внаслідок війни, яка досягла в області понад 6,5 тисяч. Середня пенсійна виплата одержувачів цієї категорії становить 17,4 тис. грн. Окрім того, у регіональному управлінні Пенсійного фонду перебувають на обліку майже дві тисячі колишніх військовослужбовців з особливими потребами. Такі люди одержують щомісяця, в середньому, 10,3 тис. грн.

Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій по інвалідності залежать від закону, згідно з яким призначається така пенсія. Так, розмір «страхової» пенсії по інвалідності із солідарної системи обчислюється у відсотках розміру пенсії за віком залежно від групи інвалідності, зокрема:

- 100 % пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи;

- 90 % пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи;

- 50 % пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи.

Мінімальні розміри пенсійних виплат по інвалідності у нинішньому році такі:

- для осіб з інвалідністю І групи – 2 980 грн;

- для осіб, які не працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 725 грн;

- для осіб, які працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 361 грн.

Розмір пенсії по інвалідності військовослужбовцям встановлюється у відсотках їх грошового забезпечення і залежить від причини інвалідності. Так, особам із інвалідністю внаслідок війни пенсія призначається у таких розмірах:

- I група – 100 % сум грошового забезпечення;

- II група – 80 % сум грошового забезпечення;

- III група – 60 % сум грошового забезпечення.

Іншим військовослужбовцям з інвалідністю пенсія призначається у таких розмірах:

- I група – 70 % сум грошового забезпечення;

- II група – 60 % сум грошового забезпечення;

- III група – 40 % сум грошового забезпечення.

Мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншою 15347 грн (для І групи), 12396 грн (для ІІ групи), 8500 грн (для ІІІ групи).

 

Ще одна категорія осіб з інвалідністю, до якої десятки років прикута особлива увага держави і суспільства, - це постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсії по інвалідності таким одержувачам призначаються у розмірі відшкодування фактичних збитків, виходячи із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Розмір пенсії з інвалідності, що настала через каліцтво чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути меншим таких законодавчо встановлених сум:

- I група – 8839,20 грн;

- II група – 7071,36 грн;

- III групи – 5450,85 грн;

- для дітей з інвалідністю - 5450,85 грн.

Мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа учасників ліквідації обраховується таким чином:

- І група – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (з  01.03.2024 – 14 308,46 грн);

- ІІ група – 80% (з  01.03.2024 – 11 446,77 грн (14 308,46 х 80%));

- ІІІ група – 60 % (з 01.03.2024 – 8 585,08 грн (14 308,46 х 60%)).

 

Важливо в умовах війни, що усі види пенсійного забезпечення, усі допомоги, навіть якщо закінчився строк дії пенсійного посвідчення і є потреба переогляду, але людина знаходиться або на окупованій території, або в зоні бойових дій, або за кордоном і не може зробити такий переогляд, продовжуються.

Що стосується забезпечення доступності приміщень Головного управління для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, то мережею сервісних центрів Пенсійного фонду та робочих місць з обслуговування громадян охоплені всі адміністративно-територіальні одиниці нашого краю.

Як і раніше, в Полтавській області функціонують 17 підрозділів обслуговування громадян, структурні осередки яких розміщені у 26-ти населених пунктах.

У рамках формування системи ефективної взаємодії з одержувачами послуг продовжується співпраця з територіальними громадами, центрами надання адміністративних послуг, виконавчими органами сільських і селищних рад щодо інформаційної, технічної та організаційної підтримки роботи фахівців Пенсійного фонду на віддалених робочих місцях. Нині в області налічується 47 точок, куди за графіками виїжджають фахівці Головного управління.

Послуги, притаманні Пенсійному фонду, громадяни одержують без прив’язки до місця їх проживання.

Все більшої популярності в області набувають дистанційні форми обслуговування громадян. У їх числі – електронні сервіси вебпорталу Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) та територіальних громад, застосунок «Дія».

Увійти до особистого кабінету на вебпорталі можна за допомогою Дія.Підпис; кваліфікованого електронного підпису (#КЕП) або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, зокрема, з використанням технологій #BankID.

Доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду України можна отримати як зі стаціонарних комп’ютерів, так і з мобільних телефонів, завантаживши застосунок “Пенсійний фонд”.

Фахівці Фонду не один рік працюють над створенням комфортних умов для клієнтів. Всі приміщення Фонду, де в цьому була потреба, обладнані пандусами, мають кнопки виклику фахівців, тактильні таблички, метрономи. Відповідно до вимог брендбуку Пенсійного фонду встановлені вказівники, оновлюється інформація на стендах. У випадку відсутності електроенергії оперативно залучаються генератори.

Санітарні кімнати обладнані в усіх приміщеннях сервісних центрів Фонду, однак, на жаль, поки що лише окремі з них відповідають вимогам інклюзії. Тож надалі за наявності фінансових ресурсів інклюзивне середовище в пенсійних установах обов’язково розширюватиметься.

Популярними серед громадян, особливо тих, що мать особливі потреби, залишаються телефонні консультації. Про це свідчить близько 45 тис. звернень на «гарячі» телефонні лінії Головного управління за десять місяців нинішнього року.

Телефонні консультації з питань пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій і пільг люди з інвалідністю можуть одержати за номерами «гарячих» телефонних ліній сервісних центрів та регіональної „гарячої” лінії (0532) 56-24-34.

 

Головне управління Пенсійного

фонду України в Полтавській області

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь