Як засудженому отримати безоплатну правову допомогу — розʼяснення від системи БПД
Кожна засуджена людина в Україні має право на безоплатну правову допомогу — консультацію чи інформацію, допомогу в складенні документів чи представництво інтересів у суді. Щоб отримати такі послуги, достатньо звернутися до системи безоплатної правової допомоги.
Оскарження вироку суду, перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, подання клопотання про умовно-дострокове звільнення — це питання, з якими найчастіше звертаються засуджені до системи БПД. Проте чимало юридичних проблем людей, які відбувають покарання, не стосуються вироку. Так, юристи системи БПД та адвокати, що надають безоплатну правову допомогу, допомагають засудженим відновлювати втрачені документи, встановлювати чи підтверджувати громадянство України, оформлювати інвалідність, оскаржувати рішення чи бездіяльність органів державної влади, розвʼязувати спадкові та сімейні питання: розірвання шлюбу, встановлення батьківства чи порядку побачень з дитиною тощо.
За шість місяців 2023 року працівники системи БПД видали 672 доручення адвокатам та 8 наказів штатним юристам центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі — БВПД) для захисту та представництва інтересів засуджених осіб у суді. Більш як третина цих справ стосувалася кримінального процесу, решта — адміністративного, цивільного, спадкового та інших видів права.
Історії засуджених, яким допомогли відстояти їхні права
Поки був у СІЗО — дружина народила. Доводити, що дитина від іншого, довелося у суді
Іван, який відбуває покарання у виправній колонії, по допомогу до системи БПД звернувся, коли його дружина подала позов про розірвання шлюбу і стягнення аліментів на дитину.
Розлучитися чоловік був не проти, а от платити аліменти не хотів, бо був переконаний, що то не його дитина.Тому доводити це вирішив у суді.
Представляти інтереси Івана уповноважили адвоката Сергія Карчевського.
Іван розповів, що одружився 12 лютого 2019 року. А за два дні, 14 лютого, його затримали за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення. Через 11 місяців, 8 січня 2020 року, дружина Івана народила дитину, а його зареєстрували батьком.
Однак, як стверджував Іван, з дня затримання він постійно перебував у СІЗО і побачень з дружиною не мав. Отже, дитина не його і платити аліменти він не згоден.
Тож адвокат допоміг Іванові подати зустрічний позов щодо виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини.
У суді жінка визнала, що вона офіційно стала дружиною Івана на прохання своїх батьків, які дружили з батьками Івана. Батьки Івана вважали, що одруження допоможе йому при ухваленні вироку суду. Справжнім батьком її дитини є інший чоловік, з яким вона тоді зустрічалася і вже кілька років проживає в фактичних шлюбних відносинах.
За таких обставин жінка відмовилася від вимоги про стягнення аліментів, просила лише розірвати її шлюб.
Суд прийняв рішення розірвати шлюб та виключити з актового запису про народження дитини відомості про Івана як батька.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 343/1661/22.
Якщо дисциплінарний проступок не доведено — покарання протиправне
Андрій засуджений до 3,5 року позбавлення волі та відбував покарання в одній із виправних колоній на Рівненщині. Там він отримав три дисциплінарних стягнення.
З такими діями адміністрації установи Андрій не погодився, тому звернувся по допомогу до системи БПД. Захищати права Андрія доручили адвокатові Олександру Боротюку, який співпрацює з системою БПД.
Адвокат підготував позов до суду, у якому просив визнати протиправними та скасувати постанови начальника виправної колонії про накладення на засудженого трьох стягнень за дисциплінарні проступки, а саме: поміщення до дисциплінарного ізолятора на строк 14 діб, тобто застосування найсуворішої міри відповідальності, попри те що до цього Андрій не мав жодних стягнень, а також догану та сувору догану.
Порушення Андрія полягали у тому, що одного разу він «слідуючи з клубу установи з зібрання, виражав своє невдоволення режимом утримання, висловлювався на «ти» використовуючи при цьому нецензурну лайку. На зроблені зауваження відреагував зухвало», в іншому випадку «був відсутній на робочому місці чим порушив внутрішньоцеховий режим», а ще якось – «висловлював невдоволення режимом утримання, поводив себе нетактовно та виражався нецензурними словами в бік адміністрації».
У суді адвокат засудженого довів, що персонал колонії в жодному з трьох випадків не довів наявність у діях чи бездіяльності Андрія ознак дисциплінарних проступків. До того ж у висновках службової перевірки зазначено, що Андрій не дотримався вимог пункту 2 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. Але цей пункт апріорі не може бути поставлений у вину засудженому, оскільки визначає обсяг прав, а не обов`язків засуджених.
Тож суд вирішив позов Андрія до виправної колонії задовольнити повністю, визнати протиправними та скасувати постанови начальника виправної колонії про накладення на Андрія дисциплінарних стягнень. Тож у майбутньому чоловік зможе претендувати на умовно-дострокове звільнення.
Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 460/14979/21.
Як засудженій людині звернутися до системи БПД
Засуджені особи мають право на всі види правових послуг від системи БПД — як на безоплатну первинну правову допомогу, яка включає юридичні консультації та роз’яснення, так і на вторинну з будь-якого питання, наприклад, для:
- здійснення захисту/представництва інтересів в рамках кримінального провадження (незалежно від процесуального статусу);
- представництва в цивільних справах (визнання права власності на спадкове майно, розірвання шлюбу тощо);
- представництва в адміністративних справах (оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органів державної влади, у тому числі і адміністрації установи виконання покарань);
- представництва інтересів засуджених у справах, пов’язаних із відбуванням покарання (умовно-дострокове звільнення, заміна невідбутої частини покарання більш м’яким тощо);
- складання документів процесуального характеру (апеляційних та касаційних скарг, заяви про перегляд вироку за нововиявленими обставинами тощо).
Щоб отримати послуги захисту або представництва у суді, засуджений має написати заяву про надання БВПД. А відтак передати цю заяву адміністрації установи виконання покарань, яка разом із супровідним листом скерує її до відповідного центру з надання БВПД.
Протягом 10 днів центр з надання БВПД розгляне заяву та прийме рішення про надання або відмову в наданні БВПД. Якщо рішення позитивне – призначений адвокат чи уповноважений юрист упродовж 5 днів з моменту призначення проведе перше конфіденційне побачення з засудженим для надання правової допомоги.
Щоб отримати детальнішу інформацію — зателефонуйте до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безкоштовні).
Засуджені можуть також звернутися до юриста під час роботи консультаційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги у приміщенні установи виконання покарань або онлайн (графік роботи консультаційного пункту можна дізнатися в адміністрації установи виконання покарань).