"Тіньова" зарплата — майбутнє без гарантій
Одним із принципів загальнообов’язкового державного соціального страхування є зацікавленість кожної працездатної особи у власному пенсійному забезпеченні при досягненні пенсійного віку.
Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Починаючи з 1 січня 2023 року, право на призначення пенсії за віком при досягненні 60 років мають особи за наявності офіційного страхового стажу не менше 30 років, а з 2028 року — не менше 35 років.
Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який роботодавцем щомісяця сплачені страхові внески у розмірі не менше мінімального. На даний час розмір мінімального страхового внеску становить 1474 грн. (6700 грн.*22% = 1474 грн.).
Якщо роботодавець не дотримується цієї вимоги або найманий працівник свідомо погодився на пропозицію отримувати неофіційну “у конверті” заробітну плату без належного оформлення трудових відносин, страховий стаж у такому випадку не зараховується, і як наслідок, - отримання пенсії при досягненні пенсійного віку під питанням.
На жаль, у багатьох випадках працівник дізнається про порушення своїх прав занадто пізно, тоді, коли примусити роботодавця до відновлення передбачених законом соціальних гарантій неможливо.
Пенсійний фонд надає зручну можливість здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на пенсійні права. Для застрахованих осіб (працюючих або самозайнятих) на Вебпорталі міститься інформація накопичена в базах даних персоніфікованого обліку, щодо внесків, сплачених за застраховану особу або особисто нею до Пенсійного фонду України. Така інформація є дуже важливою для майбутньої пенсії.
Тільки з офіційної заробітної плати роботодавець сплачує за Вас страхові внески до системи обов’язкового пенсійного страхування та лише з легальної зарплати формується Ваша майбутня пенсія.
Головне управління ПФУ в Полтавській області