Патронатна сім’я- як альтернатива притулкам

Дата: 24.03.2023 09:06

З 2018 року у Полтавській області запроваджено нову послугу сімейного виховання дітей, які опинилась у складних життєвих обставинах - послуга патронатну над дитиною. Її метою є забезпечити дітей права на виховання в умовах максимально наближених до сімейних, надати дітям турботу, родинне тепло й піклування, поки складні життєві обставини її батьками не будуть подолані чи мінімізовані.

Хто може бути влаштований в патронатну сім'ю

Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі діти, які залишилися без батьківського піклування; малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.

За час перебування дитини у сім'ї патронатного вихователя батьки чи інші законні представники дитини повинні вирішити проблеми, з якими вони зіштовхнулися: знайти роботу, привести житло до належних умов, отримати комплекс соціальних послуг, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та возз'єднанню родини.

Якщо ж батьки, які неналежно виконували батьківські обов’язки не готові змінювати своє життя, постане питання про позбавлення їх батьківських прав, і тоді здійснюватимуться заходи для влаштування дитини у постійну сімейну форму виховання для дитини: усиновлення, опіка/піклування, прийомна сім'я чи дитячий будинок сімейного типу.

Сім'я патронатного вихователя — це сім'я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, тимчасово допомагаючи дитині, яка опинилися у складних життєвих обставинах.

Патронатний вихователь — це особа, яка за участю членів сім'ї тимчасово надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї.

Термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

Кандидатом у патронатні вихователі може бути людина, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має:повнолітнього члена сім'ї (це може бути чоловік або дружина, син, донька, інший член сім'ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, мати належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати та побутових зручностей.

Обов’язки патронатного вихователя:

• забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;
  • створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
  • співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;
  • забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
  • сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною станом на 01.01.2023 р.

Становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць - 13 420 грн.

На дітей влаштованих в сім'ю виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя у розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів (для дітей віком до 6 років - 5 680,00 грн.) та для дітей віком від 6 до 18 років - 7 885, 50 грн.), для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку (від 0 до 6 років – 7952,00, та від 6 до18 років – 9915,50 грн.).

За детальною інформацією звертайтеся до Центру надання соціальних послуг виконавчого комітету Великобагачанської селищної ради: відділення соціальної роботи.

Адреса: смт. Велика Багачка вул. Каштанова 20, 2 поверх.

Телефон: 05345 9-16-82