Зберігання зерна у полімерних рукавах: особливості технології
Сьогодні Україна потребує додаткових елеваторних потужностей, щоб зберігати новий врожай. Враховуючи проблеми з вивозом зерна, що знаходиться зараз на елеваторах, та надходження зернових нового врожаю слід звернути увагу на альтернативне збереження збіжжя в полімерних рукавах.
Технологія зберігання зернових культур у полімерних рукавах заснована на відсутності кисню у міжзернових просторах зерна завдяки ізоляції від атмосферного повітря або у спеціальному середовищі, що не містить кисню.
Зерно основних культур і домішки інших рослин переходять на анаеробне дихання і поступово знижують свою життєдіяльність. Майже повністю припиняється життєдіяльність мікроорганізмів, а шкідники гинуть.
При використанні цієї технології не потрібно великих витрат на будівництво та утримання сховищ. Також ця технологія вигідна ще й із точки зору можливості оптимального розміщення зернових за культурами і класами. Технологія зберігання зерна в рукавах виключає вантажні перевезення від поля до елеватору або складу. Сьогодні ця технологія в багатьох країнах світу щороку застосовується для зберігання кукурудзи, пшениці, сої та соняшнику.
Але треба не забувати, що навіть вивірена часом технологія не спрацює, якщо не дотримуватися встановлених правил щодо порядку і умов розміщення та зберігання зерна в полімерних рукавах.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.02.2011 № 10, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 лютого 2011р. за N 176/18914 затверджено ІНСТРУКЦІЮ щодо технології зберігання зерна у зерносховищах із застосуванням полімерних зернових рукавів (далі - Інструкція). Ознайомитися з її змістом можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-11#top.
Розглянемо основні вимоги цієї Інструкції, яких повинні дотримуватися суб’єкти зберігання зерна при розміщенні та зберіганні зерна у зерносховищах із застосуванням полімерних зернових рукавів (далі - ПЗР).