Післязбиральна доробка соняшнику
Технологія післязбиральної обробки соняшнику має забезпечити:
Повне завершення післязбирального дозрівання в умовах найбільш сприятливого проходження біохімічних перетворень і подальшого процесу зберігання.
Запобігання погіршенню якісних показників соняшнику на всіх технологічних етапах.
Свіжозібрана маса соняшнику має неоднаковий фізико-механічний склад, містить основне насіння різної якості, органічні й мінеральні домішки. Особливо небажаним компонентом є органічні домішки, які складаються із залишків рослин основної культури і дикорослих видів – бур’янів. Органічні домішки значно вологіші за основне зерно, тому свіжозібрану масу потрібно негайно очистити, насамперед від грубих домішок рослинного походження – частинок стебел, листя, кошиків соняшнику тощо. Викликана сторонніми домішками інтенсифікація ферментативних процесів підвищення життєдіяльності мікроорганізмів часто стає причиною виникнення вогнищ саморозігрівання. Навіть мінімальна кількість часу зберігання зібраного соняшнику в умовах високої вологості і засміченості (вище рекомендованих норм) може призвести до масового самозігрівання і псування.
Очищення і сушіння соняшнику – найбільш відповідальні етапи післязбиральної доробки.
Первинне очищення
Мета первинного очищення полягає в тому, щоб не допустити додаткового зволоження соняшнику домішками вегетативної маси, вологість якої у 3-4 рази вища від вологості зерна.
Для первинного очищення використовуються повітряно-решетні ворохоочищувачі і сепаратори, які здатні відділяти крупні, дрібні та мінеральні домішки.
Свіжозібране насіння соняшнику, особливо з підвищеною вологістю, необхідно очищувати в міру надходження. Це дозволяє знизити вологість всієї його маси і підвищити стійкість при зберіганні.
Сухий соняшник після першого очищення придатний до більш тривалого зберігання.
Остаточне очищення насіння
Висушене насіння, насіння після первинного очищення потребує остаточного очищення від усіх типів домішок.
Для остаточного очищення застосовують повітряно-решетні сепаратори, бурати, трієри. При цьому використовують різні фізичні властивості соняшнику та домішок. У процесі очищення насіння застосовують три способи поділу:
- за розміром – на похилих решетах сепараторів із вібраційними, круговими та іншими способами руху;
- за магнітними властивостями – на магнітних сепараторах;
- за аеродинамічними властивостями – в acпipаційних каналах сепараторів і пневмосепаруючих машин.
Якість очищення характеризується ефективністю роботи або ефективністю просіювання очисних машин, яка дорівнює процентному співвідношенню виділених домішок до їх загальної кількості.
Активне вентилювання
Для зберігання соняшнику небажано використовувати приміщення без примусової вентиляції. Під час післязбирального дозрівання проходять процеси синтезу та гідролізу. Тривалість післязбирального дозрівання залежить від сорту, складу вороху, вихідної температури і вологості, швидкості проведення сушіння. Швидкість післязбирального дозрівання збільшується при продуванні соняшнику повітрям. Для вентилювання використовують бункери та зерносховища, обладнані засобами вентиляції. Для охолодження використовують атмосферне повітря, його проводять найчастіше в нічні години. Температура повітря має бути нижчою не менш ніж на 5 градусів порівняно з температурою соняшнику. Такий режим є особливо ефективним для охолодження свіжозібраного зерна. Також для охолодження соняшник пропускають через зерносушарки з відключеною зоною сушіння. Пропуск здійснюють у холодну пору року.
Сушіння