Підготовка закладів освіти до роботи у воєнний час

Дата: 21.07.2022 00:55

Основним питанням в підготовці навчально-виховних закладів до роботи в воєнний час буде  обстеження  стану укриттів в закладах освіти громад та контролю за станом виконанням заходів з приведення у готовність об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту для здобувачів освіти в період підготовки до нового 2022/23 навчального року.

Так, основними вимогами Держпродспоживслужби є  перелік основних питань у сфері дотримання санітарного законодавства, відповідно до яких будуть здійснюватися обстеження укриттів. При підготовці закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону у період воєнного стану необхідно звертати увагу на основні вимоги, що повинні бути дотримані для створення безпечних умов перебування здобувачів освіти, працівників та запобігання епідемічним ускладненням.

Зокрема, укриття на випадок «повітряної тривоги» мають бути забезпечені:

• наявністю вентиляції або мати можливість провітрювання приміщень;
  • наявністю водопостачання та водовідведення;
  • наявністю санітарних вузлів або яким чином буде вирішено дане питання;
  • організацією водно-питного режиму (забезпечення питною водою, яка відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10), умов дотримання особистої гігієни (рукомийник, запас води);
  • забезпеченням повітряно-теплового режиму (з’ясувати, яким чином буде опалюватись приміщення в опалювальний сезон та чи убезпечені діти, учні, персонал від замерзання під час перебування в укритті);
  • наявністю освітлення в захисних плафонах;
  • наявністю меблів та обладнання (столи, стільці тощо);
  • організацією відповідного санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану приміщення;
  • потужність укриття (скільки одночасно може перебувати осіб);
  • наявністю антисептиків для обробки рук;
  • наявністю дезінфікуючих засобів, дозволених до використання МОЗ України, для обробки поверхонь, приміщень після їх використання;
  • наявністю засобів індивідуального захисту;
  • забезпеченням лікарськими засобами для надання невідкладної допомоги.

Тому, необхідно завчасно розпочати  комісійні обстеження укриттів. Основна мета обстежень – підготовка укриттів у закладах освіти аби навчально-виховний процес в умовах воєнного стану проходив безпечно для всіх учасників.

За результатами обстежень, будуть надані рекомендації органам місцевого самоврядування та керівникам закладів освіти щодо покращення санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану внутрішніх приміщень, облаштування необхідних комунікацій, організації умов безпечного перебування та задоволення необхідних потреб (санвузли, наявність води, тощо) в укриттях під час «повітряної тривоги».

Обстеження та підготовка укриттів для дітей, учнів і персоналу є надважливою умовою безпечного проходження навчально-виховного процесу в умовах воєнних дій на територіях громад. Адже збереження людського життя – це першочергове завдання  і повинно виконуватися в найкоротші терміни.

Костенко В.І., лікар із загальної гігієни Миргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області