Зберігання зерна переваги і недоліки різних типів зерносховищ
Сьогодні в нашій державі внаслідок проблем із зерновою логістикою і відсутністю достатньої кількості елеваторних потужностей виникає потреба в використанні зерносховищ. Це стосується як великих зернових холдингів, так і сільгоспвиробників, у тому числі фермерів. Також однією з причин використання власних зерносховищ є і намагання сільгоспвиробників зменшити витрати на послуги зі зберігання зерна у сторонніх зерносховищах.
Зберігання зерна – це складний процес, який вимагає використання досконалих, надійних систем автоматизації зберігання. Забезпечити незмінність кількісних і якісних показників зерна при тривалому зберіганні можливо лише у спеціально пристосованих для цього зерносховищах.
Технологічні процеси, пов'язані з використанням зерносховищ (завантаження, вивантаження, доробка) повинні бути повністю автоматизовані та механізовані із використанням як стаціонарних, так і пересувних агрегатів, і з максимальним застосуванням принципу самопливу зерна.
Зерносховища класифікують за багатьма ознаками, найважливішими з яких є: період зберігання (тимчасовий чи тривалий); конструкційні особливості (навіси, склади, елеватори тощо); види операцій, які в них проводять (лише зберігання чи зберігання й обробка); ступінь механізації (механізовані, напівмеханізовані, немеханізовані); наявність і тип установок для активного вентилювання насіння (канальна, підлогова, переносна та ін.).
Зерносховище може бути відкритим або закритим. Зберігання зерна у відкритих зерносховищах доречне для свіжого врожаю, а у закритих – для тривалого зберігання зернової маси без зміни якісних показників. У цьому випадку застосовуються склади підлогового типу або ж силоси.
В Україні є зерносховища таких типів:
- зернові склади з горизонтальними або похилими підлогами, зокрема сучасні підлогові зерносховища з металоконструкцій (ангари);
- залізобетонні старі і нові елеватори з металевими силоcами.
Альтернативним варіантом також може бути зберігання зерна у поліетиленових рукавах безпосередньо на полях сільгоспвиробників. Суть технології полягає в тому, що сухе зерно завантажують у поліетиленові мішки, які в міру заповнення розтягуються, їх складають на майданчику у формі рукава. Завантажені зерном мішки герметично закривають, через деякий час склад повітря в них набуває певних змін, що веде до самоконсервування зернової маси.
Розглянемо детальніше кожен із типів зерносховищ, їх переваги та недоліки.
Концепція майбутнього зерносховища повинна передбачати комплексну відповідь на потенційні загрози і для зерна, і для самої конструкції.
Передусім вибір способу зберігання зерна для сільгоспвиробників залежить від обсягів вирощеного врожаю, терміну зберігання і бюджету.
Зернові склади з горизонтальними або похилими підлогами