Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район

Все, що потрібно знати про вакцини від COVID-19 

Дата: 10.02.2022 23:42
Кількість переглядів: 256

Фото без опису

Все, що потрібно знати про вакцини від COVID-19 
 
Яку вакцину отримують українці?
AstraZeneca (Vaxzevria, Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва – це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією, схвалена ВООЗ. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів. В Україні щеплення цією вакциною розпочалося 24 лютого 2021 р., 19 травня почалося щеплення 2-ю дозою.
CoronaVac/Sinovac Biotech – це інактивована вакцина, розроблена китайською фармацевтичною фірмою, схвалена ВООЗ. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. В Україні щеплення цією вакциною розпочалося 14 квітня, 2021 р., щеплення 2-ю дозою почалося в перших числах травня. Комунікаційний центр вакцинації від COVID-19 vaccination.covid19.gov.ua Q&A щодо вакцинації від COVID-19 оновлено: 03.02.2022 статус: не для розповсюдження.
Comirnaty/Pfizer-BioNTech – це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією та американським фармконцерном. Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. В Україні щеплення цією вакциною розпочалося 18 квітня 2021 р., другою дозою - на початку травня.
Moderna (mRNA-1273, Spikevax) – це мРНК-вакцина, розроблена фармацевтичною компанією Moderna спільно з Центром досліджень вакцин при Національному інституті алергії та інфекційних хвороб (NIAID), США, схвалена ВООЗ. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. В Україні щеплення цією вакциною розпочалося 20 липня 2021 року.
Як вдалося так швидко створити вакцини від COVID-19?
Багатьох турбує, чи могли вакцину від коронавірусу винайти так швидко й підтвердити її безпечність. Так, могли – завдяки роботі числених вчених з усього світу та неймовірній грошовій підтримці. Клінічні дослідження вакцин зазвичай проводять у три етапи, останній із яких має оцінити її ефективність із залученням десятків тисяч людей.
Раніше цей процес був послідовним, тому й потребував багато років. Зараз, з урахуванням гострої потреби у вакцинах проти COVID-19, методи розроблення вакцин змінюються: деякі етапи наукових досліджень і розроблення здійснюють паралельно, але водночас дотримуються строгих клінічних стандартів і вимог безпеки. Дослідження при цьому не стають менш ретельними.
Як працює вакцина проти COVID-19?
Усі вакцини знайомлять наш організм зі збудником інфекції та вчать боротися з ним. Вакцини містять у собі вбитий вірус, його частинку або інструкцію з протидії вірусу, які не можуть спричинити захворювання.
Після потрапляння в організм вакцини, імунна система розпізнає ці складові як «чужі» та починає виробляти антитіла та Т-клітини до вірусу. Антитіла не дають збуднику проникнути всередину клітин, але якщо вірусу таки вдасться зробити це, у боротьбу вступають Т-клітини. Вони виявляють уражені вірусом клітини та знешкоджують збудник хвороби.
Внаслідок щеплення неможливо заразитися COVID-19, бо антиковідні вакцини не містять живого вірусу.
А ось коли в наш уже вакцинований організм потрапляє справжній вірус, то антитіла та Т-клітини дуже швидко нейтралізують інфекцію, тому людина не захворює або хворіє дуже легко.
Що таке імуногенність вакцин?
Імуногенність – це здатність вакцини стимулювати утворення антитіл та Т-клітин. Іншими словами, це показник, що визначає відсоток тих, у кого відбулася імунна відповідь або сила імунної відповіді.
Всі вакцини проти COVID-19, які зараз застосовуються мають високу імуногенність.
Як відбувається введення вакцини?
Вакцина вводиться у вигляді ін’єкції в м’яз плеча.
Вакцинація більшістю вакцин проти COVID-19 проходить у два етапи. Якщо ви отримали одну дозу вакцини, ви повинні отримати і другу дозу цієї ж вакцини через зазначений в інструкції інтервал, щоб завершити курс вакцинації.
Як швидко вакцина розпочне працювати?
Вакцина починає діяти майже одразу після того, як потрапляє в організм людини. Людина вважається захищеною від хвороби після того, як мине два тижні від уведення другої дози вакцини.
Чи хворіють вакциновані?
Вакцина не гарантує 100% захисту від зараження, але захищає від важкого перебігу госпіталізації та смерті. Дані електронної системи охорони здоров’я за серпень-жовтень вказують на те, що людей, які завершили курс вакцинації, госпіталізують із коронавірусною хворобою у 5 разів рідше за тих, хто не отримав жодної дози вакцини або зробив лише одне щеплення. Вакциновані мають у 9 разів менший ризик померти внаслідок COVID-19 ніж невакциновані.
Який імунітет триває довше – набутий після хвороби на COVID-19 чи здобутий внаслідок вакцинації?
Одне з досліджень Центрів з контролю та профілактики захворювань в США свідчить про те, що у третини з тих, хто перехворіли на COVID-19, не виявили антитіл до цієї хвороби. Водночас в іншому дослідженні після двох доз вакцини антитіла до SARS-CoV-2 виявили у 99,6% людей.
Навіть якщо ви вже перехворіли вам варто щепитися, адже ви можете заразитися знову. За результатами американського дослідження, люди, які перенесли COVID-19, а потім вакцинувалися, мають у 2,34 раза нижчий ризик захворіти на COVID-19 знову, ніж ті, хто хворів, але не вакцинувався.
Скільки людей потрібно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет проти COVID-19?
Наразі експерти точно не можуть сказати, який відсоток людей необхідно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет проти COVID-19. Колективний імунітет є тоді, коли більшість людей вакциновані або перехворіли: саме в такому разі припиняється передача вірусу від людини до людини. Відсоток населення, який необхідно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет, залежить від конкретного вірусу.
Результати математичного моделювання вказують: щоб знизити поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та смертності від неї, ефективну вакцину мають отримати від 60% до 80% населення. Утім, наразі складно визначити точніший відсоток, адже невідомо, наскільки ефективно вакцинація проти COVID-19 запобігає передаванню вірусу від людини до людини. У світі тривають наукові дослідження, перші результати очікуються найближчими місяцями
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь