A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район

Інформація щодо заборони використання насіння сортів сільськогосподарських культур створених на основі генетично модифікованих організмів до їх державної реєстрації

Дата: 08.11.2021 14:13
Кількість переглядів: 285

Фото без опису

Інформація щодо заборони використання насіння сортів сільськогосподарських культур створених на основі генетично модифікованих організмів до їх державної реєстрації

 

Сільськогосподарські культури стали першими генетично модифікованими рослинами, які були дозволені для масового поширення та використання.  Модифіковані рослини дають більш високу врожайність, можуть мати нові властивості, підвищену декоративну і харчову цінність.

Модифіковані сорти стійкі  до гербіцидів,  несприятливих кліматичних умов, псування при зберіганні, стресів чи хвороб.

Регулює відносини між органами виконавчої влади, виробниками,  продавцями, розробниками,  дослідниками, науковцями та споживачами генетично модифікованих організмів та продукції Закон України  «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів». 

Однак відсутність дієвого державного контролю за ввезенням іноземними  компаніями власних сортів рослин, у тому  числі генетично модифікованих, призвів до значних масштабів їх несанкціонованого  розповсюдження і використання, що спричиняє загрозу поступової втрати  біологічної та генетичної безпеки країни.

Сьогодні в Україні єдиним документом щодо завезення та випробувань ГМО є лише «Тимчасовий порядок ввезення, державного випробування, реєстрації та використання трансгенних сортів рослин в Україні», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. за № 1304. Фактично він не виконується, оскільки протягом останніх років в Україні офіційно не зареєстрована жодна  ГМО-культура, адже ввезення в Україну та культивація цих рослин є незаконними

У насінні, зерні та рослинах сільськогосподарських культур виявити ГМО можливо лише шляхом відбору проб та подальшої їх перевірки в акредитованих лабораторіях  на визначення наявності генетично модифікованих організмів у сільгоспкультурах. Відбір проб проводиться згідно з вимогами науково-методичної ради  Держпродспоживслужби  України  від 4 жовтня  2019 року, де розглянуті та схвалені «методичні рекомендації щодо відбору проб насіння, зерна та рослин для визначення наявності в них генетично модифікованих організмів під час здійснення заходів нагляду (контролю) у сферах зерноведення, рослинництва,  насінництва та  розсадництва,  охорони прав на сорти рослин та ГМО у відкритих системах.

При закупівлі насіння чи рослин сільськогосподарських культур важливо дотримуватися відповідних рекомендацій, а також слід проводити перевірки їх на наявність та чинність сертифікатів, що засвідчують сортові і посівні якості насіння, наявність ГМО.  Уся інформація, вказана у супровідних документах, повинна відповідати нанесеній на етикетках пакувань. Сертифікати, відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», видаються  лише на сорти рослин, які не є генетично модифікованими.                                                        

В зв’язку з вищевказаним, рекомендуємо перед придбанням насіння сільськогосподарських рослин обов’язково звернути увагу на наявність сортів, що пропонуються до реалізації, в Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення в Україні, перевірити наявність та чинність сертифікатів що засвідчують сортові та посівні янкості насіння, звірити данні занесені до супровідних документів з даними що нанесені на етикетки якими марковано пакування з насінням.

Це дасть змогу в певній мірі пересвідчитись, що насіння яке ви купуєте не є генетично модифікованим, так як дія ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» не поширюється на обіг насіння і садивного матеріалу генетично модифікованих організмів (рослин), і відповідно, вищеназвані документи, які передбачені даним законом, видаються лише на сорти рослин які не є генетично модифікованими.

Також, перевірити наявність ГМО в складі насіння, яке ви купуєте, можливо шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їх перевірки в лабораторіях акредитованих на визначення наявності або відсутності генетично модифікованих організмів.

Відбір проб від партій насіння (зерна) проводиться за Методикою відбирання проб насіння (зерна) для перевірки відповідності сорту критеріям заборони до поширення в Україні (затверджена Наказом Мінагрополітики України від 30.12.2008 N 907). Методика поширюється на призначене для сівби насіння сільськогосподарських культур, а також на товарне зерно. Методика не поширюється на насіння бавовнику, арахісу, буряку цукрового, картоплі, ефіроолійних, квіткових, лікарських рослин та декоративних порід.

Згідно методики від партії насіння (зерна) уповноважені особи щупами (циліндричними, конусними, мішковими) відбирають точкові проби розміри та кількість яких визначають, виходячи з розміру середньої проби, яку необхідно отримати та норм відбирання які зазначені в методиці.

Пересвідчившись в однорідності всіх точкових проб, їх об'єднують і ретельно перемішують. Якщо отримана проба за масою відповідає середній, її вважають такою. Якщо об’єднана проба більша то середню пробу виділяють з об'єднаної, послідовно зменшуючи її до розмірів згідно з графою 3 додатка А методики. Середню пробу вміщують у паперовий пакет або тканинну торбинку, заклеюють, зав'язують або зашивають і етикетують.

На випадок арбітражного аналізування насіння, призначеного для продажу, одночасно відбирають дублікат першої проби з позначкою "Дублікат". Зберігають її у тому ж самому приміщені, що й партію насіння або в аналогічних умовах.

Відбирання середніх проб оформляють актом у двох примірниках: один залишають власникові насіння, другий - супроводжує проби направлені в лабораторію для перевірки наявності чи відсутності ГМО.

Ознайомитись з методикою можна за посиланням.

 

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області застерігає всіх  сільгосптоваровиробників, які застосовують  ГМО  при    вирощуванні сільгосппродукції, а також суб`єктів насінництва та  розсадництва,  які  реалізовують  ГМО, – порушення вимог Закону України «Про державну систему біобезпеки  при  створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» (ст. 18)і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну,  адміністративну,  дисциплінарну або кримінальну відповідальність.

Відповідальність також несуть особи, які винні у:

- приховуванні або викривленні  інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров´ю людини чи довкіллю;

- використанні незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей);

- недотриманні або порушенні вимог стандартів, регламентів, санітарних норм і правил використання, транспортування,  зберігання,  реалізації  ГМО;

-  порушення правил утилізації та знищення ГМО.

За детальною інформацією  звертайтеся до фахівців відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за телефоном (0532) 60-76-45 або на електронну адресу: fito@polvet.gov.ua , ( в смт. Велика Багачка   за адресою : вулиця Загороднього 1. )

 

                                                                                                                                                        провідний інспектор відділу контролю у сфері насінництва

                                                                  та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки

                                                                  ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

                                                                                                                                          Нечитайло А. І.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь