Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район

Строки та способи збирання врожаю сільськогосподарських культур

Дата: 07.07.2021 13:36
Кількість переглядів: 1409

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Щоб правильно визначити початок збирання, потрібно точно встановити фазу розвитку насіння. Визначити час початку однофазного збирання нескладно: настала повна стиглість (вологість насіння 16?18%) ? можна розпочинати жнива.

При збиранні двохфазним (роздільним) способом передчасне скошування у валки призводить до одержання щуплого насіння і недобору врожаю, а запізніле ? супроводжується великими втратами і погіршенням якості насіння.

Фазу стиглості визначають за різними методами: за вологістю насіння, за зовнішніми ознаками рослин і насіння та за консистенцією останнього, за кількістю дозрілого насіння тощо, за використанням барвника еозину, здатного проникати в недозрілий колос з поживними речовинами із рослин в зерно.

Для сої ознаками дозрівання є пожовтіння і опадання листя, побуріння стебла і бобів. Дозрілі боби не розкриваються. При дозріванні насіння набуває характерного для сорту забарвлення і стає твердим.

На насінницьких посівах роздільне збирання слід починати не раніше ніж через 2?3 дні після припинення забарвлення, що буде відповідати кінцю воскової стиглості (вологість зерна ? 27?22%). При цьому формується насіння з високими посівними якостями і врожайними властивостями, здатне забезпечувати прибавку врожаю в потомстві, порівнюючи з насінням більш ранніх строків збирання на 2?4 ц/га.

Для зернових культур мінімум пошкоджень насіння спостерігається при вологості 17?19%, для гороху, вики, сої, квасолі ? 16?17%, для качанів кукурудзи ? 11?23%. Кращим строком для скошування пшениці і жита є кінець воскової стиглості. Горох скошують, коли на рослині пожовтіє 50?70% бобів, просо і гречку ? при дозріванні 75?80% насіння на рослині. Насінницькі посіви соняшнику обробляють десикантами при повному пожовтінні кошиків і вологості насіння 25?28%, а збирають при вологості насіння 7?8% (без застосування десикантів також).

При двохфазному збиранні насіння, як правило, травмується менше, ніж при однофазному, проте у дощові роки більш високоякісне насіння одержують при прямому комбайнуванні.

При застосуванні роздільного способу збирання слід використовувати жниварки, що укладають на масивні валки і на висоті зрізу мінімум 15 см.

Найвищий урожай насіння більшості зернових культур із добри­ми посівними та врожайними властивостями можна одер­жати при скошуванні хлібної маси у період від середини до кінця воскової стиглості при вологості зерна 23?35% з обмолотом валків при підсиханні його до 15?17%, коли механічне травмування мінімальне. Добрі результати дає своєчасне пряме комбайнування у фазі твердої стиглості при оптимальній (15?17%) вологості зерна. Тривале лежання у валках та перестій на корені призводять до значних втрат зерна внаслідок «стікання», обсипання і проростання, а також до сильного ураження насіння грибними хворобами, пошкодження шкідниками, екологічного травмування і в результаті ? до погіршення посівних і врожайних властивостей. 

 

 

                                                                                                                                                                                     провідний інспектор відділу    контролю у сфері     насінництва та та  розсадництва Управління      фітосанітарної безпеки 

     ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

Нечитайло А. І.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь