ЯК БОРОТИСЯ З ПОВИТИЦЕЮ ПОЛЬОВОЮ

Дата: 21.07.2020 15:20

Рослина-паразит повитиця. Найпоширенішою в нашому  кліматі є повитиця польова

що вражає махорку, тютюн, конюшину, люцерну, горох, сочевицю, сою, вику, буряк, моркву, картоплю, капусту, гарбуз, кавун і деякі види бур’янів. Коли ви чуєте вирази «корінь повитиць» і «листя повитиць» – це, вочевидь, якась плутанина, тому що карантинні повитиці не мають ні листя, ні коріння. Вони складаються зі шнуро- або ниткоподібного стебла жовтуватого, червонуватого або зеленувато-жовтого відтінку, яке обвивається навколо рослини, проникає в його тканини своїми гаусторіями-присосками і п'є зі своєї жертви соки. Уражені повитицями рослини неможливо врятувати, тому вони підлягають знищенню. Науковці визначили, що паразит-повитиці здатен знаходити свою жертву по запаху. Дрібні білі, рожеві або зелені квітки повитиць діаметром від 2 до 7 мм зібрані в кулясті суцвіття, плід є коробочкою з чотирма або двома округлими насінинами неправильної форми з шорсткою губчастою поверхнею. Перебуваючи в ґрунті, вони зберігають прорісність до 10 років і не гинуть навіть при проходженні через шлунково-кишковий тракт тварин. Повитиці вміють маскувати своє насіння, роблячи його схожим на насіння окупованих нею рослин, і ви ризикуєте власноруч посадити навесні разом із квітами або зеленню цей злісний бур'ян. Повитиці швидко розростаються, охоплюючи цілі масиви культури: одна насінина цього паразита може утворити осередок ураження діаметром до 6 м², а високий тургорний тиск у стеблах дозволяє обривкам повитиць не в'янути упродовж кількох днів. Заражені повитицями трави погано сохнуть, їх уражає цвіль, вони втрачають поживність і можуть стати причиною захворювання, а іноді навіть загибелі худоби. Повитиці переносять вірусні інфекції. До того ж вони містять алкалоїди, які можуть служити причиною отруєння великої рогатої худоби та коней. Як боротися з повитицями ? Велике значення в боротьбі з повитицями мають профілактичні заходи. Насамперед це стосується передпосівної обробки насіння, оскільки дуже часто існує ймовірність того, що воно засмічене повитицями. Якщо ви торік виявили у себе на ділянці цей бур'ян, не сійте насіння, зібране поблизу цього місця, краще купіть посівний матеріал у виробника або продавця, що добре себе зарекомендував. Але основним джерелом зараження рослин повитицями є ґрунт, що накопичує запаси насіння цього паразита. Очищають від них ґрунт глибокою оранкою чи стимулюванням проростання насіння повитиць із подальшим знищенням сходів. Стимулюють появу паростків рослини-паразита провокаційними осінніми та весняними поливаннями. Якщо сходи повитиць не знайдуть собі їжу, вони можуть загинути й самі, оскільки цей бур'ян не пристосований до самостійного росту. Але краще все-таки знищити сходи і тут же на цій ділянці висадити пшеницю або овес – культури, на яких повитиці паразитувати не можуть. У місцях, де спостерігається найбільша кількість повитиць, необхідно скосити всі рослини до того, як повитиці зацвітуть, а після того, як усе скошене підсохне, його слід спалити: на жаль, знищити повитиці можна тільки разом із рослиною, яку вони окупували, оскільки розділити їх неможливо.  Не удобрюйте ґрунт на ділянці свіжим гноєм, використовуйте тільки перегній, оскільки в процесі компостування гною все насіння повитиць гине.  Як знищити повитиці за допомогою хімпрепаратів? Звільнену від рослин ділянку можна обробити сумішшю аміачної селітри і сульфату амонію з ефірами й етилгексиловими солями, але якщо на ділянці щось зростає, то ці рослини загинуть разом із повитицями. Гербіциди швидше справляються з молодими повитицями, але тільки-но на бур'яні з'являються квітки, він стає набагато стійкішим до хімічних препаратів. І ще: гербіциди активніше діють на вологу рослину, тому обробляти ними бур'ян потрібно після рясного поливання або дощу. Ґрунтові гербіциди Рейтар, Зенкор Ліквід, Гезагард та інші препарати подібної дії добре справляються з повитицями на картоплі, томатах і перці. Моркву рятують від бур'яну сумішшю гербіцидів Рейтар і Стомп. Гарні результати в боротьбі з бур'яном показав швейцарський препарат Тітус і японський пестицид Тарга. Однак позитивного ефекту можна домогтися, лише використовуючи водночас профілактичні, агротехнічні та хімічні заходи боротьби з повитицями.  На жаль, народними засобами від повитиць не позбутися, тому краще не витрачати часу на спроби, а протидіяти паразиту всіма можливими засобами боротьби, про які  вам розповіли.

Провідний спеціаліст відділу карантину рослин

управління фітосанітарної безпеки Головного управління

Дердпродспоживслужби в Полтавській області                                   В.В.Щербак