Великобагачанська громада
Полтавська область, Миргородський район

Що приніс 2019-й «пенсійний» рік учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Дата: 14.12.2019 09:20
Кількість переглядів: 932

 

 

   День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відзначається в Україні 14 грудня, адже саме в цей день у 2006-му році було завершено будівництво саркофагу Чорнобильської АЕС.

   Працівники органів Пенсійного фонду області висловлюють щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність і героїзм і зичать їм міцності духу та здоров'я!

 

    Як свідчить статистика, нині на обліку в органах Фонду Полтавщини перебувають 10,7 тис. громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в т.ч. у Великобагачанському районі біля 80 осіб. У їх числі - особи з інвалідністю, яка так чи інакше пов’язана з трагічними подіями, безпосередні ліквідатори наслідків аварії та потерпілі, а також особи, які постійно проживали чи працювали на забрудненій території. Зокрема, осіб з інвалідністю налічується майже 3 тисячі, учасників ліквідації аварії – майже 5,7 тисяч; потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи - 1,6 тисяч. Крім того, 334 сім’ї одержують пенсії в разі втрати годувальника, причому кількість таких сімей з року в рік, на жаль, збільшується.

  День вшанування колишніх ліквідаторів є приводом проаналізувати, що приніс їм нинішній «пенсійний» рік. Приємно констатувати, що виплати залежно від категорії підвищилися на суму від 440 до 1858 гривень. Найсуттєвіше зростання пенсій - в середньому, на 4300 грн. - відбулося в чорнобильців, що мають інвалідність.

  Першим цьогорічним підвищенням для всіх категорій чорнобильців і для ліквідаторів зокрема став масовий перерахунок пенсій з 1 березня 2019 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Такий перерахунок на урядовому рівні був анонсований як індексація і проводився шляхом застосування певної формули, основною складовою якої став показник середньої заробітної плати в Україні. Причому якщо раніше цей показник для учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи, які належать до осіб з інвалідністю І категорії, визначався згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1210 і не змінювався з 2006-го року (928,81 грн), то в нинішньому році він зріс до 1086,71 грн. Відповідно - на 17% - зросли й основні розміри пенсії, що обчислені в розмірі відшкодування фактичних збитків.

   Крім того, наприкінці червня важливі новації в обчисленні пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з’явилися на підставі урядової постанови від 26 червня 2019 р. № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».

       Зазначеним змінами поширено формулу розрахунку пенсії по інвалідності, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на військовослужбовців, зокрема військовозобов’язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Якщо відійти від суто юридичної термінології, то йдеться про пенсійні права тих людей, які страшної для людства весни 1986-го року потрапили під дію тогочасного закону про загальний військовий обов’язок, були підняті найчастіше вночі, по тривозі, військоматами або направлені військовими частинами, де проходили строкову військову службу, і привезені безпосередньо до зони катастрофи. Далі їх чекали короткотермінові навчання під відкритим небом, надзвичайні умови проживання у наметах і довгий період цілодобового перебування на найбільш забруднених ділянках, де необхідна була некваліфікована, важка і небезпечна праця.

     Новий розмір пенсії зазначених осіб з липня нинішнього року залежить від ступеня втрати працездатності, встановленого органами медико-соціальної експертизи. Наприклад, якщо в особи 50% втрати працездатності, то мінімальна пенсія становить 5882,61 грн, якщо 80% - 9412,17 грн, а якщо 100% - то 11765,21 грн.

Відтак у результаті перерахунків і запровадження нових мінімальних гарантій виплати в осіб з інвалідністю, пов’язаною з бойовими діями та ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підвищилися на 3 тисячі гривень.

     Також важливим законодавчим нововведенням стало те, що колишнім ліквідаторам надали можливість вибирати найоптимальніший розрахунок пенсії.

Наступне підвищення розміру пенсії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбулося з 1 грудня ц.р у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму, визначеного для непрацездатних осіб, до 1638 грн. У результаті їх грудневі пенсії зросли, в середньому, від 22 грн. до 740 грн. 

     Інформація про цьогорічні перерахунки, мабуть, буде неповною, якщо не згадати про складний як для працівників Пенсійного фонду, так і для ліквідаторів момент – виплати за судовими рішеннями.

   На даний час органами Пенсійного фонду області проведено нарахування сум заборгованості по 901-му судовому рішенню, виконання яких гарантовано державою в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. 440.

Також здійснено формування Реєстру судових рішень задля погашення заборгованості згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. 649. Наразі до реєстру внесені відомості щодо 1400 осіб та виплачена заборгованість за судовими рішеннями, які надійшли до кінця 2014-го року.

     Сучасні інформаційні технології дозволяють колишнім ліквідаторам завжди бути в курсі новацій щодо розмірів їх пенсій. На вебпорталі Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua) можна знайти відповіді на найпоширеніші питання, дізнатися про додаткові пенсії та доплати чорнобильцям, про особливості обчислення стажу і можливість зниження пенсійного віку, про мінімальні та максимальні розміри пенсій тощо за таким шляхом: «Послуги»-«Пенсіонерам»-«Пенсії за окремими законами»-«Пенсії чорнобильцям».

     До того ж, як і всі інші підопічні Фонду, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС можуть скористатися послугами підрозділів обслуговування громадян, прийом у яких здійснюється щоденно, протягом дня, незалежно від адреси проживання пенсіонера (дільниці обслуговування), а також зателефонувати на «гарячу» телефонну лінію Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за такими номерами:

 0-800-50-25-10

 (0532) 56-53-29

 

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь